Odnowa BLOGoniczna

design

Długo zapowiadana aktualizacja mojego bloga wreszcie doczekała się sporych zmian. Mam nową szatę graficzną i nieco zmienioną treść artykułów, a co najważniejsze cała witryna jest responsywna i śmiało można czytać artykuły na smartfonach czy tabletach dotykowych. Dalej blog jest postawiony na CMS Joomla lecz w najnowszej wersji dlatego jest to odnowa BLOGoniczna.

 

 

Aktualizacja Joomla

Długo planowałem przejście ze starej wersji Joomla 2.5.x do wersji 3 i obecnie korzystam z Joomla 3.4.1, która jest dużo sprawniejsza od starej wersji, a sam panel zarządzania stroną też jest responsywny co ułatwia dodawanie artykułów ze smarfona na przykład. Czekałem z aktualizacją Joomla do pojawienia się większej liczby modułów i komponentów rozszerzających funkcjonalność Joomla i całej witryny. Śmiało mogę napisać, że można już migrować z wersji 2.5.x do 3.4.x gdyż stara wersja już nie jest wspierana. Mam bloga więc czemu nie postawiłem go na Wordpresie? WP jest typowym system pod blogi, jednak jestem zwolennikiem Joomla i uważam, że ma większe możliwości, a zaplecze czyli panel zarządzania stroną wbrew pozorom jest prostszy. Jest to w zasadzie już trzecia aktualizacja mojego bloga w historii jego życia. Niestety tym razem też nie udało mi się przenieść komentarzy do artykułów gdyż zmieniły się adresy poszczególnych podstron i komentarze nie chciały się dopasować do poszczególnych artykułów więc olałem temat i zostałem bez starych komentarzy. Dalej używam komponentu jComments, ale zastanawiam się nad Disqus, dzięki któremu będzie można dodawać komentarze logując się przez Facebooka czy Google+. Tak więc jak ktoś ma ochotę zostawić komentarz to proszę bardzo i od razu zapytam czy komentowanie przez Facebook będzie dla kogoś wygodniejsze?

 

Nowy szablon

Tym razem wykonałem sam swój szablon do bloga, wcześniej miałem darmową templatke i miała framework Gantry, który szczerze mnie wk****** i miałem przez niego problemy z migracją do nowszej wersji Joomla. Mój szablon jest lżejszy i bez dodatkowych frameworków, ale co najważniejsze wreszcie jest responsywny i dopasowuje się do różnej szerokości ekranu co dziś jest standardem. Od 21 kwietnia Google zmieniło system wyszukiwania stron i bardziej promuje strony responsywne niż te nieprzyjazne urządzeniom przenośnym. Minął prawie miesiąc od wprowadzenia przez Google tych zmian i nie zauważyłem spadku w wynikach wyszukiwania swojego bloga, jedynie na smartfonie był brak informacji, że strona jest mobilna. Tak więc chyba mogę obalić mit, że strona nie responsywna spada w wynikach wyszukiwania chociaż może jeszcze za jakieś 3 tygodnie mój blog nieresponsywny spadłby niżej w pozycji Google. Z moich obserwacji wynika, że spadek w pozycjach Google można zaobserwować od 3 do 8 tygodni, ale raczej nie jest to regułą. Teraz blog jest przyjazny urządzeniom przenośnym i nie muszę się już martwić, że Google wykopie mnie na sam dół.

Nie masz uprawnień do komentowania

Translator

plenfrdeitptrues

Facebook

Social Media

Strona używa plików cookies. Korzystając z witryny, zgadzasz się na ich stosowanie. Czytaj więcej